Aktuality l O kapele l Koncerty l Fotky l MP3/videa l Texty l Rockovej klub u Palců


  O KAPELE

   Historie

  Členové Negativu:

  . Marek "Mára" Ptáček  (kytara, zpěv)

  . Mirek "Šotek" Paleček (klávesy)

  . Pavel Mašika (bicí)

  . Honza Yousif  (kytara)  

  . Víťa Šedina  (basa)

 Bývalí členové: 

  . Aleš "Sahula" Halama

  . Michal "Mojda" Večeřa

  . Jindra Šváb

  . Jakub Novotný

  . Standa Jokiel

  . Robert Anovčín

  . Dominik Dřížďal

  . Fanda Vinkler

 

ŽIVOTOPIS SKUPINY NEGATIV

   

Vznik: Úplný prvopočátek založení kapely se datuje k srpnu 1993, kdy při jamování na svatbě bráchy klávesáka Mirka Palečka vznikla dvojice hrající na kytaru a „samohrajky“ Casio. Protože to celkem ladilo, přišel nápad udělat pro nejbližší kamarády první a zárověň poslední koncert v soukromém Rock clubu U Palců v Janově n/N. Tento byl odehrán 5.2.1994 a repertoár tvoříly kromě klasických českých bigbeatových hitovek typu Černí andělé, Paralet, Jasná zpráva apod. autorské skladby kytaristy a zpěváka Marka Ptáčka, který si je přinesl z kapel Ramon, Andromeda a Masturbo, kde vystupoval předtím.

   50 skladeb zahraných ve dvou, kdy se o bicí a basový doprovod postaral automat z kláves, zaujalo hosty koncertu natolik, že přesvědčili kapelu aby vystoupila na lakrosovém turnaji pro jeho účastníky. Zábava se uskutečnila v právě otevíraném klubu Mlejn v Okrouhlici u Havl. Brodu, předskakovala místní kapela Iluze, která používala rytmické základy přes midi z počítače. To Negativ inspirovalo k nákupu sequenceru a k vytvoření věrných aranží skladeb tak, aby zněly jako od opravdové kapely.

Předěl: Se sequencerem a ve dvou hrál Negativ po zábavách do září 2001, kdy mu zloději ukradli kompletní výbavu nástrojů a aparatury. Přišla skoro roční stagnace, kterou ukončila nabídka basáka Aleše Halamy a bubeníka Michala Večeři (oba z kapely Adrien ze Světlé n/S), že by zaskočili, aby Negativ nemusel vynechat už známou zábavu pro lakrosový turnaj. Zakládající dvojice si obstarala nové kytary a klávesy a se zapůjčenou rytmickou úderkou secvičili 12 skladeb původního repertoáru, které zazněly 24.8.2002 v Nové Vsi u Světlé n/S, kde s Negativem hrál právě Adrien, tedy domovská skupina hostujících hráčů.

   Jak už to bývá, ze záskoku pro jedno vystoupení se díky povodním v srpnu 2002 a následném dobročinném festivalu Rock proti vodě, kam byl Negativ pozván, stala spolupráce, která trvala 7 let. Během této doby byl přijat druhý kytarista Jindra Šváb a kapela měla tu čest zahrát si v novém složení s takovými stálicemi český rockový scény, jako je Doga, Morava, AB Band, Kvartet KK, Krucipüsk, Brix apod. a účinkovat nejen na zábavách, ale hlavně koncertovat v klubech Kain, Slamník, Matrix a dalších skvělejch sálech.

Nová éra: Vázanost rytmické sekce na domovskou kapelu Adrien a její vytíženost neumožňovala Negativu nějaké velké plánování koncertů dlouho dopředu, protože hrozilo krytí s Adrienem. Z toho důvodu se po celou dobu „záskoku“ snažil sehnat vlastní muzikanty. Náhoda pomohla až v květnu 2009, kdy se na inzerát ozval baskytarista Standa Jokiel a doplnil tak už od února vyhlédnutého mladinkého, tehdy 16ti letého, bubeníka Frantu Vinklera. Začalo se zkoušet a 22.8.2009 kapela poprvé vystoupila na tradičním lakrosovém turnaji v Okrouhlici v nové sestavě. K oficiální změně na postech bicích a basy došlo na koncertu v pražském Motoráji, který začala stará sestava a během skladby Rockovej Club U Palců proběhlo střídání za novou.

   Koncertování se stalo častější a od prosince 2009 se Negativ zavřel do zkušebny, aby se připravil na návštěvu studia Aquarium, kde natočil od 26.2 do 8.3. 2010 svojí 1. oficiální desku s názvem „Křídla mít…“. S nahráváním pomohla řada muzikantů a zpěváků z řad spřátelených kapel, takže jsou v nahrávkách slyšet nejen Michal Žďánský, Dario Sapienza (Empire) a Michal Hladůvka (Votchi), kteří se podíleli sbory a nástroji, ale i Aleš Brichta, Vláďa Růžek, Danny Horyna, Radek Kurc a Ivan Hlas. Ty si vzali skladbu Nadměrná velikost a každý si nazpíval jednu sloku. Tato píseň je na CD zařazena jako bonus. Deska po „drobných“ problémech s mícháním a masteringem vyšla 3.11.2010.

   Mezi nahráváním a křtem odehrál Negativ několik koncerů jak samostatných, tak jako předskokan pro kapely TAM, Markýz John, Merlin a další. Díky přízní motorkářů byl pozván na různé motosrazy, kdy nejvýznamější byl od Harley Davidson.

   Pro rok 2011 má Negativ v plánu zúčastnit se soutěže Naděje Beatu, dostat se na minimálně jeden prestižnější festival a natočit 2 videoklipy ke skladbám Loutky a Je tu zlost. To vše v sestavě Marek Ptáček (g+ voc), Mirek Paleček (key), Jindra Šváb (g), Stanislav Jokiel (bg) a Franta Vinkler (dr)

V Praze 3.1.2011

ZAJÍMAVOSTI O SKUPINĚ NEGATIV

 

 

Původní název: Kapela neměla mít žádný název, protože v podstatě neměla existovat a po prvím vystoupení měla zaniknout. Přesto vznikl „pracovní název“ , který byl slovní hříčkou. Využilo se oslovení obou protagonistů Máry (kytara, zpěv) a Šotka (klávesy) a názvu skupiny Mňága a Žďorp. Z těhto třech zdrojů vznikl patvar „Mňára a Šot“, který byl ale brzy změněn na NEGATIV.

Červen 2000: Vydání CD, označeného jako nulté. Nahrávání proběhlo v RC U Palců v absolutně amatérských podmínkách, ale s obrovským nadšením. CD bylo vypalované, booklet se tisknul a skládal doma, prostě klasický samizdatový samopal. Pokřtili ho Tomáš Hajíček z Krucipüsku a Petr Roškaňuk ze Žlutýho psa

Březen 2001:  Negativ vítězí v soutěži „Demoliga“, pořádanou Bobem Němcem v klubu Kain, se skladbou Rockovej Club u Palců. Hned poté vzniká na tuto skladbu videoklip. Ten je sestříhán z křtícího koncertu, který byl zaznamenán na profi kameru, z home záběrů z RC u Palců a pro atmosféru „velkého davu“ se použilo video fanoušků Arakainu z jeho koncertu na Rockové Lipnici.

Září 2001: Krádež kompletní hudební výbavy. Tady byl Negativ na pokraji ukončení svojí éry. Nešlo jen o to, že nebyli prostředky na nový věci, ale hlavně se sequencerem zmizely všechny písničky na disketách, který Mára po celou dobu neúnavně cpal do mašiny notu po notě. Kdo nezažil, nepochopí…

Srpen 2002: Negativ poprvé vystupuje v sestavě hodné živé kapely.Zatím ve čtyřech brousí ostruhy na zábavách a po klubech

Květen 2003: Na post kytaristy nastupuje tehdy 17ti letý Jindra Šváb a s novým nástrojem přicházejí i nové aranže skladeb

Únor 2007: Na radiu Beat zazněla 6.2. v Beatové samoobsluze skladba skupiny Negativ Hřbitovní slavnost z nultého alba, kam jí Mára propašoval mezi Arakain, Kvartet KK a Alice Coopera, které mohl během své hodiny uvést.

Srpen 2009: Aleš s Michalem ukončují po 7 letech záskok a na jejich místa nastupují Standa s Frantou, noví členové Negativu

Únor – listopad 2010: Negativ nahrává a vydává 1. oficiální CD „Křídla mít…“

 

2011: ?????????????